Pomoc zmarłym

Św. Jan Paweł II w rozważaniach przed modlitwą „Anioł Pański” w listopadzie 2003 roku powiedział: „Modlitwa za zmarłych jest ważną powinnością, bowiem nawet jeśli odeszli w łasce i w przyjaźni z Bogiem, być może potrzebują jeszcze ostatniego oczyszczenia, by dostąpić radości nieba”.

Pomoc zmarłym opiera się na wierze Kościoła w istnienie czyśćca. Nigdy nie jesteśmy pewni czy nasi bliscy zmarli są w niebie. Dlatego warto pamiętać o różnych sposobach pomocy zmarłym. Kościół jest przecież niewidzialną wspólnotą i nawet jeśli nasi bliscy nie potrzebują już pomocy, Bóg przeznacza ją innym duszom w czyśćcu cierpiącym.

Warto sobie uświadomić, że zmarłym możemy pomagać przez cały rok, ofiarując za nich dobre uczynki, nasz wysiłek, różne cierpienia, a także modlitwę. Spośród modlitwy szczególną formą pomocy jest ofiarowana Msza św. i Komunia święta w intencji zmarłych. Wówczas sam Jezus w czasie Mszy św. ofiaruję się Bogu Ojcu za zbawianie zmarłych, których polecamy. Oprócz tych sposobów jest jeszcze jedna forma pomocy zmarłym, którą Kościół praktykuje. Są to ofiarowane za zmarłych odpusty. W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy, że odpust „jest to darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy już odpuszczone” (KKK 1471). W dniach od 1 do 8 listopada możemy zyskać odpust zupełny za naszych zmarłych spełniając tzw. warunki zwykłe odpustu i czyn odpustowy, którym w tych dniach jest nawiedzenie cmentarza w celu modlitwy za zmarłych. Ze względu na sytuację epidemiczną, papież Franciszek podobnie jak w roku minionym, wydłużył czas zyskiwania odpustów za zmarłych na cały listopad. Oznacza to że odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, dla pożytku wiernych może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone.

Warunkami zwykłymi odpustu zupełnego są:
– stan łaski uświęcającej;
– przyjęcie Komunii świętej;
– modlitwa w intencjach papieża (nie musimy wiedzieć jakie papież ma intencje. Chodzi o to, aby w tych intencjach odmówić dowolną modlitwę np. „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Maryjo”);
– wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego (chodzi o radykalne zerwanie z jakąkolwiek sposobnością, o której wiemy, że może prowadzić nas do grzechu, nawet lekkiego; odrzucenie przywiązania do naszych słabości, złych skłonności, nałogów itp. W tym dniu powinniśmy prosić Pana Boga, żeby dał nam siłę abyśmy mogli przezwyciężyć wszystkie te nasze słabości, które mogą nas zniewalać).

Warto pamiętać, że w jeden dzień możemy ofiarować jeden odpust za jedną osobę zmarłą. Dlatego w każdym dniu od 1 do 8 listopada (w tym roku od 1 do 30 listopada) trzeba spełnić warunki zwykłe oraz czyn odpustowy, którym w tych dniach jest nawiedzenie cmentarza, aby tam pomodlić się za zmarłych. Niech to będzie wyraz naszej wiary i miłosierdzia wobec zmarłych, których Bóg dzięki modlitwie Kościoła chce wprowadzić do nieba.

Wśród wielu form pomocy zmarłym są tzw. “Wypominki”, czyli modlitewne wspomnienie naszych bliskich zmarłych. Tradycja “Wypominek” sięga X wieku i jest związana ze szczególną pamięcią o zmarłych wyrażonej w błagalnej modlitwie o ich zbawienie. Opiera się ona na wierze we wspólnotową moc modlitwy za zmarłych.

W naszej parafii “Wypominki” są odprawiane w listopadzie w następującym porządku:

  • 1 listopada (Wszystkich Świętych/Poniedziałek) – Msza św. w j. polskim o godz. 19.30, a po Mszy św. Koronka do Bożego Miłosierdzia z “Wypominkami”;
  • 2 listopada (Dzień Zaduszny) – o godz. 15.30 Koronka do Bożego Miłosierdzia z “Wypominkami”, a o godz. 16.00 Msza św. w j. polskim;
  • Niedziele listopada – 30 minut przed Mszą św. Koronka do Bożego Miłosierdzia z “Wypominkami”;
  • Piątki listopada – po Mszy św. Koronka do Bożego Miłosierdzia z “Wypominkami”.

Natomiast w pierwszą niedzielę listopada (7 listopada) po Mszy świętej o godz. 13.00, a więc ok. godz. 14.15 procesja z modlitwą za zmarłych na cmentarzu Alfaset gravlund (Nedre Kalbakkvei 99);

Zapraszam do wspólnej modlitwy za naszych bliskich zmarłych.

październik 2021
P W Ś C P S N
« wrz   lis »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031