Ogłoszenia z 22 marca 2020 r. (4 niedziela W. Postu, Rok A)

1. Liturgia słowa dzisiejszej niedzieli jest przebogata. Z jednej strony w tym trudnym czasie słyszymy pełen pociechy Psalm 23, opisujący Bożą troskę o człowieka: „Chociażbym przechodził przez ciemną dolinę, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną” (Ps 23, 4). Z drugiej strony w kontekście atmosfery związanej z epidemią padają słowa Boga, które wzywają nas do tego, aby być ostrożnym przed wydawaniem opinii i powierzchownych sądów. Doświadczamy jak koronawirus może ludzi jednoczyć w cierpieniu, ale może stać się też narzędziem do przeprowadzania własnych interesów.
Już teraz widzimy jak w samym Kościele wyłaniają się dwie skrajne postawy:
– postawa ludzi, którzy chcieliby „rozluźnić” naukę Chrystusa, promując swoje pomysły na „nowoczesny Kościół”. Takim ludziom św. Paweł w II czytaniu mówi dziś: „(…) nie miejcie udziału w bezowocnych uczynkach ciemności, a raczej piętnując je, nawracajcie tamtych” (Ef, 5,11);
– postawa ludzi, którzy w imię Prawa Bożego, a nawet w imię samego Boga lekceważą człowieka, wydając płytkie sądy bez wcześniejszej modlitwy i próby rozeznania woli Bożej. Takim ludziom Jezus w dzisiejszej Ewangelii pokazuje, że został posłany przez Boga nie po to, aby walczyć o przepisy, ale zbawić człowieka. Niektórzy są zgorszeni, bo Jezus „łamie” święte dla Żydów prawo szabatu, uzdrawiając w tym dniu człowieka niewidomego. Jednak Jezus nie czeka z uzdrowieniem aż skończy się szabat, bo sam w innym miejscu powiedział, że „to szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu” (Mk, 2,27).
Idąc za dzisiejszą radą św. Pawła badajmy „co jest miłe Panu” (Ef, 5,10), a nie szukajmy w słowie Bożym dowodów na potwierdzenie własnych opinii, poglądów i domysłów. Wszak w I czytaniu słyszymy: „nie tak bowiem, jak człowiek widzi, widzi Bóg, bo człowiek widzi to, co dostępne dla oczu, a Pan widzi serce” (1 Sm, 16,7).
Panie Jezu, daj nam światło Twego Ducha, abyśmy słuchali Ciebie i pełnili Twoją wolę.

2. Przypominam, że nasz kościół jest otwarty do osobistej modlitwy w każdy dzień od godz. 9.00 do godz. 19.00. Dodatkowo w tym czasie w każdy dzień od godz. 15.00 do godz. 19.00 będzie wystawiony Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie na ołtarzu. Bardzo proszę modlić się w ciszy, aby każdy mógł się skupić. Ponadto w każdy dzień, oprócz wtorku, będzie możliwość spowiedzi w j. polskim od godz. 18.00 do godz. 19.00. Proszę już teraz korzystać ze spowiedzi i potraktować ją jako spowiedź przedświąteczną. Gdyby ktoś chciał w innych godzinach skorzystać ze spowiedzi czy porozmawiac to proszę dzwonić, aby umówić się indywidulanie.

3. W najbliższym tygodniu:

 • w środę – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, która jest przeżywana jako Dzień Świętości Życia. Z tej okazji chciałem zaprosić do podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Jest to modlitwa w intencji dziecka zagrożonego w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej („Ojcze nasz” i 10 „Zdrowaś Maryjo”) oraz krótkiej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Treść tej modlitwy jest umiesczona w specjalnej aplikacji, która szczegółowo jest opisana pod tym linkiem. Do modlitw można dołączyć dowolnie wybrane postanowienie. Więcej informacji na temat Duchowej Adopcji pod tym linkiem. Osoby chcące podjąć Duchową Adopcję proszę o wysłanie takiej informacji na adres e-mail:  piotr.gasior@katolsk.no
 • w pią­tek – zachęcam do duchowego uczestnictwa w „Drodze Krzyżowej” za pośrednictwem radia RDN. Początek transmisji o godz. 17.10. Z radiem RDN można się połączyć klikając w ten link.
  W związku z pandemią koronawirusa proponujemy, aby tegoroczna Ekstremalna Droga Krzyżowa w Oslo była przede wszystkim drogą duchowej pracy nad sobą. Na tym etapie nie mówimy o żadnych propozycjach terminów nocnej wędrówki. Prosimy natomiast, aby LUDZIE EDK wzięli na siebie duchową odpowiedzialność za modlitwę o uwolnienie świata od pandemii. Tegoroczna EDK we wcześniej zaplanowanych terminach, stanie się drogą w wymiarze duchowym – módlmy się u ustąpienie pandemii wirusa, o siłę i zdrowie dla tych, co zmagają się z zakażeniem, za ich rodziny, za personel medyczny. Zachęcam do wysłuchania rekolekcji EDK umieszczonych pod tym linkiem.
 • w niedzielę – zapraszam do duchowego uczestnictwa we Mszy świętej za pośrednictwem Internetu czy radia. Poniżej znajdują się linki na strony transmitowanych Mszy świętych.
  Msze święte transmitowane przez Internet.
  Msze święte transmitowane przez radio.

  Ponadto zachęcam do duchowego uczestnictwa w nabożeństwie „Gorzkich Żali”. Początek transmisji o godz. 17.00. Z radiem RDN można się połączyć klikając w ten link

  W niedziele w naszym kościele Pan Jezus jest wystawiony do osobistej adoracji od godz. 9.00 do godz. 19.00. W niedzielę służę także spowiedzią w następujących godzinach:
  • od godz. 9.00 do godz. 11.00
  • od godz. 13.00 do godz. 15.30
  • od godz. 18.00 do godz. 19.00.

4. Chciałem także poinformować, że zamówione intencje Mszy świetej będę sprawował bez udziału wiernych. Ponadto chcę Was zapewnić, że w jeden dzień tygodnia będę sprowawał Msze świętą w Waszej intencji oraz o ustanie epidemii.

Ks. Piotr Gąsior (Tel. +47 925 44 572).

Marzec 2020
P W Ś C P S N
« Lut   Kwi »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031